Author: kilcoygolf  |  Category: Golf Results  |  Comments (0)  |  Add Comment

Golf Results 25/02 to 27/02/11

FRIDAY 25/02/11

 

9 Hole Medley Stableford

Winner:                Les Newton  23 pts

SATURDAY 26/02/11

 

Final Round Brisbane Valley Championships

Overall Trophies

Men

A’ Grade Champion:       John Raaen (Kilcoy)                         225

A’ Grade Runner Up:      Troy Edwards  (Kilcoy)                    232

B’ Grade Champion:       Allan Good  (Kilcoy)                         252

B’ Grade Runner Up:      Dylan Gardner  (Kilcoy)                  254

C’ Grade Champion:       Bernie Moore  (Esk)                        267

C’ Grade Runner Up:      Simon Robertson  (Kilcoy)            274

Ladies

Division 1 Champion:      Aileen Byrne (T/wah)                     274

Division 1 Runner Up:     Robyn Bagster (T/wah)                 281

Division 2 Champion:      Jenny Runge  (Kilcoy)                     308

Division 2 Runner Up:     Julie Pratt  (Kilcoy)                           323

HASLINGDEN CUP (Stableford) – 1st Toogoolawah            199.31

                                                                      2nd Kilcoy                        194.86

                                                                       3rd Esk                              156.22

PETER BUD CUP (Ladies) – 1st Toogoolawah                         1094

                                                        2nd Kilcoy                                     1195

                                                         3rd Esk                                            1413

GRIMSTONE CUP (Men’s) – 1st Kilcoy                                      2571

                                                         2nd Toogoolawah                     2611

                                                         3rd Esk                                          2628

Day Trophy Donor:  Hepner Homes

Men’s

Nett Winner:                     Hans Kranenburg (Kilcoy)             63

Nett Runner Up:              Jake Deane  (T/wah)                      64

Ladies

Nett Winner:                     Aileen Byrne  (T/wah)                    71

Nett Runner Up:              Kerryn Smith (Kilcoy)                      73

N.T.P’s

Men –  1&10:                     Brett Hepner

3&12:                                   John Raaen
4&13:                                   Brendan Vella

6&15:                                   Don Pratt

8&17:                                   Daniel Sheehan

Ladies – 2&11:                 Courtney Morrow

                5&14:                   Kay Dymond

                7&16:                   Robyn Bagster

All In –   9&18:                    Dylan Gardner

SUNDAY 27/02/11

 

2 Person Ambrose

Trophy Donor:  Sharon’s Pot Shed

Winners:              Tony Morgan & Lindsay Tetzlaff (c/b)     61 ¼

Run Down:          Dale List & Greg Smith                                   61 ¼

                                Jason Underwood & Simon Robertson  64 ¼

                                Michael Morgan & Janice Morgan            64 ½

N.T.P – 1&10:     Gary Cooper

                3&12:    Michael Morgan

                9&18:    Grant Drummond

Leave a Reply